Aktualności

Ogłoszenie naboru zgłoszeń do II rundy Programu Akceleracji INDUSTRYLAB II

W dniu 20 września 2019 r. rozpoczynamy nabór zgłoszeń do II rundy Programu Akceleracji w ramach Akceleratora Innowacji Przemysłowych IndustryLab II – realizowanego przez DGA S.A. w partnerstwie z uznanymi w Polsce i na świecie przedsiębiorstwami: spółką H.Cegielski-Poznań S.A. (HCP S.A.), Solaris Bus & Coach S.A., Rosomak S.A, H. Cegielski - Fabryka Pojazdów Szynowych Sp. z o.o. , oraz partnerem wspierającym: Grupą Unimax. Nabór stanowi szansę dla startupów i innowatorów przemysłowych, aby wziąć udział w 6-miesięcznym programie akceleracyjnym, w ramach którego każdy z zakwalifikowanych podmiotów otrzyma opiekę mentorską, wsparcie merytoryczne oraz finansowe w kwocie do 250 000 zł. Na zgłoszenia czekamy do 21 października 2019 roku .

Zobacz więcej
Doradco, pamiętaj o swoim wynagrodzeniu

Rośnie liczba doradców restrukturyzacyjnych z licencją Ministra Sprawiedliwości. W ciągu 18 miesięcy liczba „lekarzy firm”, jak i „wykreślających firmy z KRS” wzrosła o 166. Łącznie jest nas, doradców restrukturyzacyjnych, 1364 i jesteśmy jedną z najdziwniejszych profesji w Polsce, a być może na świecie – lecz o tym w odrębnym artykule. Pełniąc obowiązki nadzorcy sądowego, zarządcy, syndyka warto zadbać o swoje wynagrodzenie.

Zobacz więcej
Czy można być zbyt biednym aby nie upaść?

W myśl art. 10 Ustawy Prawo Upadłościowe podstawową przesłanką ogłoszenia upadłości dłużnika jest powstanie stanu niewypłacalności. Niewypłacalność definiowana jest w dwóch ujęciach: płynnościowym i zadłużeniowym. Czy spełniając kryterium niewypłacalności można nie móc upaść? Na to pytania odpowiada Mecenas Paulina Mielczarek w artykule "Czy można być zbyt biednym aby upaść?".

Zobacz więcej
Puls Biznesu: Nie tak łatwo sfinalizować upadłość

Na koniec czerwca 2019 r. w Monitorze Sądowym i Gospodarczym opublikowano informacje o upadłości 305 firm — wynika z analiz przeprowadzonych przez Centralny Ośrodek Informacji Gospodarczej. Jeżeli liczba bankructw utrzyma się na podobnym poziomie w drugiej połowie roku, to w całym 2019 r. powinno ich być nieco ponad 600. To byłaby wielkość porównywalna z ubiegłym rokiem — wtedy było ich 615.

Zobacz więcej
Vademecum dla rolnika w kryzysie

Średnie zadłużenie rolnika wynosi blisko 50 tys. zł, a mimo wielu możliwości pozyskania dopłat i subwencji oraz rosnących cen żywności, polscy rolnicy mają łączny dług przekraczający 400 mln zł. Wiele się mówi i pisze o przedsiębiorcach napotykających na problemy finansowe w swojej działalności, niewiele jednak wspomina się o gospodarstwach rolnych, które również mogą popaść w kryzys. 

Zobacz więcej
Wiceprezes Zarządu DGA wśród mentorów Go4Poland

Program ,,Go4Poland – Wybierz Polskę!” został stworzony przez Fundację GPW, przy wsparciu jej fundatora – Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie S.A. Celem Programu jest umożliwienie młodym Polakom studiującym za granicą rozpoczęcie kariery zawodowej w Polsce poprzez wakacyjne staże i warsztaty w firmach i instytucjach w całym kraju. Jednym z dodatkowych narzędzi mających wspierać studentów w decyzji o powrocie do kraju jest po raz pierwszy uruchamiany Program Mentorski w ramach Go4Poland. Jednym z mentórów w Programie jest Anna Szymańska, Wiceprezes Zarządu DGA S.A.

Zobacz więcej